YARDIM SEVER UĞUR VE ACUN

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir Uğur adında çocuk varmış. Bu çocuk yardım sever ve çok iyi niyetliymiş.

Ve bir arkadaşı daha varmış onun adı ise Acun’ muş. Bu iki iyi çocuk insanlara hep yardım edermiş.

Aşağı köyün imam’i onları çağırmış. Ve onlara demiş ki, bu köyde fakir olan insanlar var. Onlara da yardım edebilir misiniz demiş.

Ve bu iki arkadaş tabi ki hocam seve seve yardım ederiz demişler. Ve yardıma ihtiyacı olan insanların isimlerini ve ev adreslerini alıp işe koyulmuşlar.

Bir gün sonra ihtiyaçları olan erzaklar ve odun, kömür gibi şeyleri şehirden getirdikten sonra dağıtmaya başlamışlar. İlk girdikleri ev Fatma ninenin eviymiş kapıya vurmuşlar.

Fatma nine kapıyı açmış çocuklar demiş ki, merhaba nine sana erzak, odun,kömür getirdik duyduk ki ihtiyacın varmış Allah bu günde darda olan insanları yalnız bırakmaz nine demişler.

Ve yaşlı kadın bu duruma çok sevinmiş kadının ahırına odun ve kömürleri yerleştirmişler, ve mutfağına gerekli olan malzemeleri taşımışlar ve hadi görüşürüz nine.

Eksik bir şeyin olursa köyün imamına söyle o bize söyler demiş yaşlı kadında tamam çocuklar kendinize iyi bakın demiş ve başka eve doğru yola koyulmuş bizim yardım sever çocuklar.

Bu sefer Hamza dedenin evine doğru yola çıkmışlar, Hamza dede bahçede otları yoluyor iken çocuklar bahçeye girmişler. Ve demişler ki merhaba dedeciğim sana odun, kömür, erzak getirdik.

Yaşlı adamda bunları görünce sevinmiş ve hoş geldiniz çocuklar demiş. Buyurun bir çay kahve ikram edelim demiş. Çocuklar sağ olasın dedeciğim bizi düşünmen yeterli demişler.

Ve çocuklar yaşlı adamın evine eksikleri yerleştirmişlerdir.

Ve çocuklar yaşlı adamın evine eksikleri yerleştirmişler. Ve başka bir eve yönelmişler şimdi ise sıra yaşlı bir kadın ve amcanın kaldığı evdeymiş sıra.

O eve gittikleri zaman isimleri Tezcan ve Nebahat olan isimli yaşlıların kaldığı evde kadın hastaymış. Ve kalp krizi geçirecekken çocuklar gelmişler. Uğur ilk yardım bildiği için hemen yaşlı kadına ilk yardım yapıp rahatlatmış ve kalp krizi geçirme riskini ortadan kaldırmış.

Adam demiş siz kimsiniz çocuklar iyi ki geldiniz siz olmasaydınız eşim kalp krizi geçirecekti demiş. Biz size erzak ve odun, kömür getirdik amcacım demişler.

Adam bu sözlerin ardından duygulanmış, çok sağ olasınız çocuklar sizde olmasanız şu zor zamanda aç kalacağız demişler.

Çocuklar ne demek amcacım bir eksiğiniz olduğu zaman söyleyin çekinmeden imama söyleyin o bize söyler demiş. Ve yaşlı adam ve kadının evine erzakları yerleştirmişler.

Bu iki iyi çocuk 10 yıl sonra büyümüşler ve koskoca adam olmuşlar ve büyük bir yardım şirketi kurmuşlar ihtiyacı olan insanlara yardım ediyorlarmış.

İmam yıllar sonra gördüğü ve tanıdığı çocukları görünce çok duygulanmış ve Bu gençlerin yanına gitmiş beni tanıdınız mı çocuklar demiş.

Uğur ve Acun biraz düşünmüşler bu bizim aşağı köyün imamı ya demişler. Hoş geldin imam efendi demişler.

Hoş bulduk çocuklar demiş imam yıllar hiçbir şeyi değiştirmemiş yine aynı yardım sever çocuklar bu sefer daha çok insana yardım ediyor sizinle gurur duyuyorum çocuklar demiş.

Biz insanlara yardım etmeyi bir borç olarak bildik imam efendi demişler, bu yaptığımız şeyle gurur duyuyoruz demişler.

Ve imamda bende sizinle gurur duyuyorum çocuklar sizin gibi niceleri örnek olursunuz da sizin gibi yardım sever insanlar yetişir şu dünyada umarım aferin çocuklar sizin gibi insanlar olduğu sürece bizim sırtımız yere gelmez demiş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*