Son Zamanlarda Çığır Açan 10 Teknolojik Gelişmesi Nedir?

Geride bıraktığımız 25 yıl; iş, sosyal, günlük hayatlarımıza sayısız teknolojik yenilik getirdi.

NASA’ nın Mars Bilim Laboratuvarı’nın en teknolojik ekip üyesi Curiosity, 26 Kasım 2011’de Mars’a konuşlanmak üzere. Fırlatıldığınden bu yane teknolajinin hızla ivme yaptığı bu süreçte. Yalnızca yaşam biçimlerimiz ve alışkanlıklarımız dönüşüme uğramadı. Oxford Üniversitesi akademisyenleri içerisinde yer alan ve gerçekte yaşadığımız dünyanın bir simülasyon olduğunu öne süren Nick Bostrom gibi profesörlerin çığır açan çalışmaları ile bilimsel alanların metotları da form değiştirdi.

İşte geride bıraktığımız yıllarda bilim ve teknoloji dünyasında en çok konuşulan ve tartışılan 10 farklı gelişme:

Yapay Zekâ(Artificial Intelligence)

Tarihçesi 50 yılı geçen yapay zeka teknolojisi, son 10 yılda sayısız şirketin öenmli kaslarından biri hâline geldiği görülüyor. Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz yapay zekâlı kahramanlar; sağlıktan eğitime, finanstan endüstriye birçok alanda işlev kazandı.

Yapay zekâ teknoljisinin gelişimi, bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in 50’li yıllarda ”Makineler düşünebilir mi ?” sorusu ile başladı, kaynağı bu itici bir güce, sahip soru olan bilimsel evrimlerle, yapay zekâ diyalog sistemleri de (chatbot) hayatlarımıza giriş yaptı. Bugünlerde; istihbarat ve analiz, bilgi yönetimi, görüntü tanıma, güvenli haberleşme gibi pek çok alanda yapay zekâ teknolojileri yer almaktadır.

Otomatikleştirilen muhakeme, erim selleştirilmiş hesaplama, makine öğrenimini gibi alt dalları olan yapay zekânın son 10 yıldaki dikkat çeken örnekleri arasında; App’nın Siri’si ve Google’ın kişisel Google Now, Boston Dynamics’in insansı robotları ve Tesla’nın sürücüsüz otonom araçları yer alıyor.

Büyük Veri(Big Data)

İş dünya genelinde büyük yankı uyandıran. Büyük veri teknolajisi, son yıllarde şirkatlerin kurumsal DNA’sının ayrılmaz parçesı oldu. Neredeyse hemen hemen her CEO’nun dikkatinde olan büyük veri teknolojisi; ağ günlüklerinden video paylaşımlarında, sosyal medya yayınlarından İnternet istatistiklerine, farklı kaynaklardan elde edilen tüm verileri, anlamlı ve işlenebilir bir biçime dönüştürmeyi sağladı.

Özelliklede sosyal medya gibi paylaşım sitelerindeki kullanıcı davranışları. Büyük veri teknolojisi ile beraber şirketlerin pazarlama stratetijilerini belirlemesi adına büyük rol oynadı ve kullanıcı tercihlerinden elde edilen verilen sağladığı korelasyonlar da Wal-Mart ve Amazon gibi büyük şiirketlerin satış grafiklerini, doğrudan etkileyen başlıklar arasına girdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*