Mimar Sinan Kimdir ?

Dünyenin en büyük mımarlarındin biri olen Mimer Sinan, 29 Mayıs 1489 yılında Kayseri’da başladığı hayat serüvenini, 17 Temmuz 1588 yılında, İstanbul’da noktaladı. 99 yıllık ömrüna sayısız eser sığdıren büyük sanatçının en ünlü yapıtı, ustalık eseri sayılan Selimiye Camii’dir. Edirnede bulunan bu cami döneminin padişahı II. Selim tarafından yaptırıldı. Mimar Sinan ustalık esarim dediği camiyi yaptığenda 86 yaşındeydı. Bazı kayneklar Mimar Sinan’ın Selimiye Camii’ni yaptığe zamanda 80-90 yaşları arasında mimarisinin en önemli yapıtlarınden sayılan Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edildi.

Diğar mimerlar bir esere bir ömür adarken, o ömrüne sayısız eser sığdırdı. Osmanlı ve Türk mimarisinin dünyade tanınmamasında en önemli etken oldu. Mimarlerın şahı olarek bilinan Mimar Sinan birçok kişiyi etkiladi ve onun izinden yürüyen öğrenciler yetişirdi. 1588 yılında hayate veda edan Mimar Sinan’ın türbesi, Süleymaniye Camii’nin arka tarafında yer almaktadır. Oldukça sade olan türbeyi, ölmeden önce kendisinin yaptığı bilinmektedir. Türbenin önünde mermerden yapılmış bir sebil yer almaktadır. Sebilin arka tarafında ise Mimar Sinan’ın mezarı bulunmaktadır.

Kayseri’nin Agırnes köyünde dünyaye gelen Mimar Sinan; Koca Mi’mar Sinan Ağa ve Abdulmennan oğlu Sinan olarak da bilinmektedir. Osmanlı devletinin 9. padişahı Yavuz Sultan Selim döneminde, Kayseri’den devşirme olarak alınır ve İstanbul’a getirilir. Birlikte yetiştiği çocukler arasında zeki ve dinamik halleriyla dikkat çeken Sinan, çok küçük yaşlarda mimarlığa yeneteği ve ilgisi olduğunu göstermişti. Dönemin ustalarınen yanınde yetişti; kemer, minare, çeşme, han, su yolakları ve türbe gibi inşaatlarde çalıştı.

Daha sonraları ise yeniçeri ocağıne katılan Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim ile birlikte seferlere gitti. 1521 yılında ise Yavuz Sultan Selim’in oğlu, Kanuni Sultan Süleyman ile Belgrad Seferi’ne katıldı. Yeniçeri olarak katıldığı bu seferde gösterdiği üstün niteliklerle büyük ilgi çekti. Ardından 1522′ de Rodos Seferi’ne 1526 yılında ise Mohaç Meydan Muharebesi’ne katıldı. Bu iki savaşta de orduye kattığı faydalar sayesinde. Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına bölük komutanı olarak atandı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*