DÜNYA FETHEDİLİR

İstanbul yani diğer ismiyle (Kostantinapolis) henüz fethedilemediği zamanlarda ise, Edirne de bulunan Sultan Mehmet Han, fetih hazırlıkları yaparken, diğer bir tarafta halkın durumunu kontrol etmeyi ihmal etmiyordu tabi ki.

Ona göre önemli olan ise, milletin birlik ve beraberlik içinde olmasıydı. Bunu fethin gerçekleşmesi için, şartlardan biri olarak görüyordu. Fatih Sultan Mehmet Han ise bir sabah, Kılık kıyafetlerini değiştirerek pazara çıkıp halkın arasına karıştı.

Satılan malların kalitesini ve fiyatlarını kontrol etmeyi amaçlıyordu. Daha sonra esnafın durumunu ve halini gözlemledi. Ve derdi olanlarını kendini belli etmeden dinledi. Tek bir amacı vardı çünkü. Halkının huzur ve refah içerisinde yaşamasını sağlamaktı. Edirne’nin çarşılarını gezmeye devam etti Mehmet han.

Sultan Mehmet, rastgele bir dükkana girdi ve Selamını verdi. Ve sonrasında yarım Batman yağı, yarım Batman balı ve birazda peynir veriniz, dedi. Selamı alan esnaf güler yüz ile, yarım Batman yağı tarttı.

Esnaf, Sultanın istediklerini verirken, karışısında Padişah olduğunu bilmiyordu tabi ki. Padişaha yağı verdikten sonra şöyle dedi; dilerseniz size balı ve peyniri verebilirim ancak, ben bu yağı satarak siftah attım. Diğer isteklerinizi, daha siftah etmemiş olan kardeş esnaflardan alabilirsiniz. Onların da siftah etmesini isterim. Bunu yaparsanız çok memnun olurum der.

Bunu duyunca içten sevinen Padişah, karşı dükkana geçti. Balı ve peyniri istedi. Ve dükkan sahibi yaşlı bir adam, balı tarttı ve Allah’a şükür bugün siftah ettik dedi Mehmet han’ a. Padişaha dönerek bugün siftah ettim fakat, daha siftah etmemiş diğer komşularım var dedi. Ve peyniri dilerseniz oradan alın. Çok memnun edersiniz beni dedi. Sultan Mehmer düğer dükkan dan peyniri aldıktan sonra Vezirine döner ve tarihe geçecek şu cümleleri söyler;

” Bu millette bu yüksek ahlak var iken, değiş İstanbul, Dünya alınır! ”

Diyerek çarşıdan ayrılır.

Ve Fatih Sultan Mehmet Han komutasındaki birliklerin Bizans imparatorluğunun başkenti 6 Nisan 29 Mayıs (Tarihleri arasında) 1453 Tarihinde İstanbul’u (Kostantinapolis) fetih etti ve Bizans imparatorluğu yıkıldı. Adını tarihe yazdırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*